Výstava, ktorá trvala len pár hodín

Budova Elektrární poskytne priestor unikátnemu podujatiu. Ešte pred rozsiahlou rekonštrukciou, ktorá ju čaká v blízkej dobe, ponúkne svoje priestory umelcom a viacerým kultúrnym podujatiam. Vo štvrtok 5. septembra o 17.00 sa v nej uskutoční jedinečná a neopakovateľná pop up výstava veľkoplošných malieb. Výnimočná je zoskupením umelcov a tým, že potrvá len pár hodín!

Koncept jednodňových pop up výstav vznikol v New Yorku už v roku 2007, no v našom regióne je takéto podujatie realizované po prvý raz. Ak chcete byť súčasťou tejto neopakovateľnej udalosti, musíte ju stihnúť. Výstava trvá totiž presne 2 hodiny. Potom sa brány budovy Elektrární opäť zatvoria a umelecké diela zaniknú pri stavebných prácach.

Svoju aktuálnu tvorbu prostredníctvom tejto udalosti predstavia traja súčasní umelci David Reitšpís, Peter Trmos a Peter Dlhopolček a dvaja prizvaní hostia Tomáš Rybár a Matej Vakula. V prázdnych priestoroch 3. poschodia pôvodne administratívnej budovy žilinských Elektrární našli vhodné miesto na realizáciu veľkoplošných malieb, ktoré vychádzajú z graffiti a streetartu, ktorým prešli vo svojom umeleckom vývoji všetci aktéri. Výber budovy určenej na rekonštrukciu ovplyvnil a do istej miery vyformoval aj charakter výstavy. Veľkoplošné maľby vznikli špeciálne pre tento priestor, výber plôch a usporiadanie malieb, ktoré sú navzájom prepojené rovnako ako vzájomné vzťahy ich tvorcov. Tvorba všetkých aktérov nie je v tomto prípade prioritne kritická, angažovaná či sociálna, skôr sa zameriava na výraz, pôsobenie, vizualitu, hru a radosť z maľovania. Viac o výstave sa dozviete na stránkach www.profigrafik.sk.

Elektrárne ožijú aj hudbou

Ďalšia kultúrna udalosť v Elektrárňach sa uskutoční 20. septembra. Podujatie Odyssea x Void spojí hudbu a vizuálne umenie v unikátnych podzemných priestoroch Elektrární.

Dva lokálne umelecké kolektívy sa spoja,  aby počas jedného večera odprezentovali súčasnú klubovú hudbu a priniesli vizuálne umenie do priestorov, v ktorých ho divák nemôže bežne vidieť.

Na 2 pódiách sa predstavia interpreti ako Khans, Notsureyet, Haarp, Elýščitat a další. Odyssea pop-up galéria ponúkne výber umeleckých diel od slovenského umelca Filipa Sabola. Viac o tejto udalosti nájdete na Facebooku.