Kultúrou ožije historická budova Elektrární

Administratívna budova bývalých Elektrární otvára postupne svoje priestory širokej verejnosti. Po úspešnej akcii Cyklojazda sa tento krát stretnú v Elektrárňach milovníci kultúry na medzinárodnom podujatí NOC LITERATÚRY, ktoré sa uskutoční v stredu 13. 5. 2015 od 18:00 do 22:00.

Účastníci podujatia si môžu vychutnať nevšedný literárny večer aj v administratívnych priestoroch národnej kultúrnej pamiatky Elektrárne, ktoré boli posledné roky pre verejnosť uzavreté. Nahliadnuť môžu tiež do kancelárií riaditeľov, desaťročia dostupných iba pre pozvaných hostí. Noc literatúry v Elektrárňach bude určite zaujímavým kultúrnym zážitkom a zároveň jedinečnou príležitosťou zoznámiť sa s interiérom tejto významnej historickej budovy ešte pred tým, ako prejde kompletnou rekonštrukciou.

Vstup do hlavnej administratívnej budovy Elektrární na Ulici republiky č. 5 bude pre verejnosť otvorený v stredu 13. 5. 2015 od 18:00. Čítania budú prebiehať do 22:00.

Noc literatúry – piaty krát v Žiline

Medzinárodné podujatie Noc literatúry iniciovali České centrá rôznych európskych krajín, v Žiline je spoluorganizátorom kultúrny uzol Stanica Záriečie – občianske združenie Truc sphérique. V našom meste sa toto jedinečné podujatie koná už po piaty krát. Na večerných čítaniach môžete spoznať osem ukážok z diel súčasných európskych autorov. Čítania sa uskutočnia na ôsmich netradičných miestach.

Čítať budú osobnosti zo Žiliny a slovenskej kultúrnej scény, napríklad riaditeľka Nadácie krajina harmónie Soňa Holúbková, športový organizátor, tréner a športovec Peter Zanický, umelecká vedúca Bábkového divadla Žilina Jana Eliášová, herečka Anna Čonková, podnikateľ a developer Slavomír Bodis, svetový vodný slalomár Ľuboš Šoska či Viktor Szitkey a Martin Čech.

Čítania prebehnú tento rok na nasledujúcich miestach:

  • Mestská plaváreň
  • Diecézna charita
  • CO kryt pod Fakultnou nemocnicou s poliklinikou
  • piváreň Tempo
  • Športová hala
  • Administratívna budova Elektrární
  • Ciachovňa
  • Krajská knižnica v Žiline

Na každom z uvedených miest dostanú účastníci brožúrku s podrobnými informáciami a mapkou, trasa preto môže začať v ľubovoľnom bode. Čítania prebiehajú od 18.00 paralelne na všetkých miestach v 30 minútových intervaloch (15 min. čítanie, 15 min. presun na ďalšie miesto).

Pripravená je aj súťaž pre účastníkov

Ak sa zúčastníte podujatia Noc literatúry, môžete sa zapojiť aj do súťaže o knižné tituly vydavateľstiev Slovart a Artforum. Na jednotlivých miestach, na ktorých sa uskutočnia čítania, obdržíte pečiatku. Ak ich zozbierate všetkých osem, môžete sa zapojiť do žrebovania, ktoré sa uskutoční na literárnom ponocovaní po 22.00 h v kníhkupectve Artforum na Mariánskom námestí. Webové stránky medzinárodného projektu: www.nocliteratury.cz.

Autor: Ateliér Plural

Vizualizácia: Ateliér Plural